Meyve sebze kurutma fırını (orta)

Fotoğraflar yükleniyor

1
İlan No 128
İlan Tarihi 16 Aralık 2018
Durum Sıfır
VideoKurutma fırını taze makarna, tarhana, ravioli, domates, biberi patlıcan, kayısı gibi sebze ve meyveler ve aklınıza gelebilecek birçok gıdayı kurutabilir.

Kurutma fırını hijyeni, pratik, uygun fiyatlı bir makinedir. Mevsim şartları ne olursa olsun her ortamda kurutma yapabilmenizi sağlar

Kurutma fırını evlerde, restoranlarda, otellerde ürün hazırlama ve gıda firmalarında ürün yada numune hazırlamada da kullanılmaktadır.

Fırınımızdaki gıdaları üzerine sereceğiniz tepsiler tamamen sağlığa zararsız gıdaya uygun maddeden üretilmiştir, BPA içermez. Ürünün tüm sağlık sertifikaları mevcuttur. 

Fiyat bilgisi için lütfen iletişime geçiniz.

 

TEKNİK BİLGİLER:

220 Volt, 50 Hz, 440 watt 

5 tepsili 

Tepsi ölçüleri 15'x15' dir. (Yaklaşık 36 cm x 36 cm)

26 saat zamanlayıcı özellikli 

Ayarlanabilir termostat 

216 mm x 432 mm x 483 mm ölçülerinde

Renk: Siyah, Beyaz seçeneği mevcuttur

Brüt ağırlık: 7,5 kg 

  

Kurutucumuz çok basit bir çalışma yöntemiyle, termostatik kontrollü sıcak havanın daimi dolaşımı ile yiyeceklerin suyunu almaktadır. Taptaze mısırın altın sarısı tanelerinden, leziz ananas dilimlerine kadar birçok çeşit yiyeceği kurutabilmektedir. Kurutma kâğıdının üzerine serilen bir miktar yoğurdu bile capcanlı karamel kıvamında bir çereze dönüştürebilirsiniz. 

Meyve ve sebzelerin içerdikleri fazla su, besinleri bozan küçük canlıların üremesine yol açtığı için yiyecekleri normal şartlarda ilk günkü gibi muhafaza etmek mümkün değildir. Kurutucunuzla meyve ve sebzelerdeki fazla suyu kurutarak besinlerinizin hem hacimlerini küçültüp kolayca saklamak hem de yiyecekleriniz besin ve kalori değerini sabit tutmak mümkündür. 

Ürünü kullandıkça, geleneksel konserveleme ve dondurma yöntemleri yerine bu kurutucuyu kullanmanın, bu düşük maliyetli yatırıma değeceğini görecek ve bu yeni nesil kurutma sisteminden vazgeçemeyeceksiniz! 

Kolaylık olması açısından, kurutucunuza renkli bir sıcaklık göstergesi eklenmiştir. Eğer sıcaklık çok yüksek olursa, kurutacağınız yiyeceğin dışı sert içi sulu kalır. Öte yandan sıcaklık çok düşük olursa kurutma süresi ve buna bağlı olarak elektrik tüketimi artacaktır.

Zamanlama: Kurutma süresi çoğunlukla farklı nedenlere dayanmaktadır. Bu faktörler havadaki nem oranına, kurutulacak yiyeceğin ihtiva ettiği neme ve hazırlanma şekline göre değişiklik göstermektedir.

Nem oranı: Havanın devinimi şarttır. Durgun hava tutabildiği kadar nem tutar ve böylece kuruma meydana gelmez. Mikroorganizmaların önlenmesi için kuruma işlemi daimi bir süreç halinde olmalıdır. Bulunduğunuz bölgenin nem oranını inceleyin; nem oranı %100’e ne kadar yakın olursa yiyeceklerin kurutulma işlemi de o kadar uzayacaktır. 

Nem miktarı: Kurutacağınız yiyeceklerdeki mevcut su oranı kurutma işleminde önemli bir faktördür. Unutmayın ki, bir meyve veya sebzenin içerdiği su miktarı, olgunlaşmış olup olmamasının yanında, yetişme mevsimine ve çevresel faktörlere göre değişiklik gösterebilir.

Dilimleme: Tek tip dilimleme kurutma süresini etkileyen son faktördür. Eğer kurutacağınız yiyecek düzgün bir şekilde dilimlenmişse (en az dörde bölünmelidir) ve tepsiye üst üste gelmeyecek şekilde dizilmişse, başarılı bir kurutma işlemi sizi beklemektedir!

Temizleme: Cihazınızın iç ve dış kısımlarını kolayca temizleyebilirsiniz. Nemli bir bezle veya süngerle ılık sabunlu suyla birlikte silin ve iyice durulayın. Tepsileri bulaşık makinesinin üst gözünde yıkayabilirsiniz. Tepsilerin takılıp çıkarılabilen ızgaraları sıcak havanın yiyeceğin içinde dolaşımını sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Tepsilerin bu özelliği sayesinde yiyeceklerin alt kısımları üst kısımları ile aynı şekilde kurur.  

Kurutucunuz takılıp çıkarılabilen bir kapakla size sunulmaktadır. Bu kapak ile yiyeceklerin renklerinin solmaması ve kururken besinlerin kaybolmaması amaçlanmıştır. Bu yüzden kapağınızı çizmemeye özen gösterin. Temizliği için, sadece yumuşak nemli bir bez veya sünger kullanın. 

Hazırlık Aşaması

Yiyeceklerinizi kurutma işlemine hazırlamada en doğru veya en yanlış yöntem diye bir şey yoktur. Fakat aşağıdaki tavsiyeler size başarılı bir kurutma işlemi sağlar.

- Yiyecekleri olabildiğince eşit ölçüde dilimleyin.

- Dilimlenen yiyeceğin 6mm den daha kalın olmamasına dikkat edin. (Yalnız kayısı, nektarin, şeftali, kiraz, üzüm, kuş üzümü, erik ve diğer küçük, yumuşak meyveler ikiye veya dörde bölünerek kurutulabilir. 

- İnce zarlı yiyecekleri çok küçük dilimlere ayırmayın, kurutma süresince küçülecekleri için ızgaralara yapışabilirler.

- Bazı yiyecekleri kabuğunu soymadan bütün olarak kurutabilirsiniz. Fakat kabuğu sindirilemeyen ananas, kivi, papaya, hindistan cevizi, muz, şalgam ve tatlı patates gibi meyve-sebzelerin bu şekilde kurutulması uygun değildir. 

 

Ön Hazırlık

Cihazı kullanırken esasen yiyecekler için bir ön hazırlığa gerek yoktur. Cihazınızın hızlı kurutma süresi ve uygun sıcaklığı ile yiyecekleriniz kurutulurken çürüme riski oluşmaz. Yalnız ön hazırlık size aşağıdakileri sağlar;

Renk: Elma ve patates gibi ürünlerin oksitlenme oranını azaltarak çürük renkli görüntünün önüne geçer.

Besinler: Kurutma süresince meydana gelebilecek besin kaybını en aza indirir.

Doku: İşlem süresince lif bozulması riskini azaltır.

 

Haşlama

Ön hazırlık işlemi olan haşlama yöntemi, kaynayan suyla veya buharıyla yapılabilir. Bu yöntem en çok sert kabuklu meyvelerde işe yarar. (doğal mumlu kabuğu olan üzüm, erik, yaban mersini gibi meyveler.)  Suda 1-2 dakika haşlanan meyvelerin kabuğu çatlar ve buda içindeki nemin kolayca çıkmasını ve kurutma süresinin azaltılmasını sağlar. 

1. Suda Haşlama: Yarısına kadar suyla doldurulmuş tencereyi kaynamaya bırakın. Kurutacağınız meyveleri içine koyun, kapağını kapatın ve yaklaşık 3 dakika boyunca kaynatın. Yiyecekleri kaynayan sudan çıkarın ve soğuk suya koyun. Kurutma işleminde önce yiyeceklerin üzerinde kalan fazla suyu kağıt havlu ile alın.

2. Buharda Haşlama: Buharlı tencerenin alt kısmını su koyun ve üst kısmına kurutmak için önceden hazırladığınız yiyecekleri yerleştirin.  Bu şekilde 4 dakika boyunca suyu kaynatın. Yiyecekleri kaynayan sudan çıkarın ve soğuk suya koyun. Kurutma işleminde önce yiyeceklerin üzerinde kalan fazla suyu kağıt havlu ile alın.

3. Elektrikli Buharlı Pişiriciler: Elektrikli buharlı pişiriciler belki de haşlama için en ideal yöntemdir. Ürünlerin besin kaybını önler, en canlı renklerini korur ve tadını en doğal haliyle muhafaza eder. Meyve ve sebzelerinizi buharda haşlarken sahip olduğunuz cihazın kullanma talimatlarını takip edin.

 

Saklama / Tüketme

Kurutulmuş yiyeceklerin saklanacağı kaplar nemden ve böceklerden uzak olmalıdır. Sızdırmaz kapalı cam saklama kapları, plastik kilitli – vakumlanabilir poşetler yiyecekleri saklamanız için idealdir. Kahve ve bisküvi kutuları gibi gıdaya uygun metal kaplar da ekstra koruma için kullanılabilir. 

Kuruttuğunuz yiyecekleri serin, karanlık ve kuru bir yerde muhafaza edin. En uygun oda sıcaklığı 10-15 0C’dir. Yiyecekleri bu şekilde muhafaza ederek tat ve renk kaybını önlemiş olursunuz.

 

Tüketme

Kurutulmuş yiyecekleri her öğünde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Kurutulmuş muz dilimleri, çeşnili et ürünleri, birbirinden lezzetli kurutulmuş sebzeler atıştırmak çoğu kurutma fırını sahibinin vazgeçilmez alışkanlığıdır! Kurutulmuş yiyeceklerin tüketimi ayrıca günlük yemek hazırlarken size çeşitlilik sunacaktır. 

Uygun bir şekilde kurutulan yiyecekler kolayca sulandırabilir.  Normal boyut, şekil ve görünümüne kolaylıkla dönerler. Eğer dikkatle muhafaza edilirse, aromalarını, tatlarını, vitamin ve minerallerini kaybetmezler. Kurutulmuş yiyecekleri tüketmenin çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları suyla veya meyve suyuyla ıslatma, kaynayan suya koyma, pişirme veya elektrikli buharlı pişirici kullanmaktır. Bu yöntemleri kullanırken,  ilk 5 dakika tuz, şeker veya baharat koymamaya dikkat edin, çünkü bu katkı maddeleri yiyeceklerin emilim işlemini zorlaştırır. 

- Buharlı Pişirici kurutulan yiyeceklerin tüketime hazır hale getirmede en etkili ve başarılı yöntemdir. Yiyecekler buharlı pişiricinin üst kısmına yerleştirilir ve alta bir miktar su konulur. Buharın sirkülasyonu ile yiyeceklerin içine işlemesi ve eski taze şekline gelmesi sağlanır. 

- Suda bekletme:  Yiyecekleri sığ bir kaba yerleştirin, üzerine suyla kaplayın ve 1-2 saat bu şekilde bekletin. Eğer yiyecekleri geceden bekletecekseniz, hazırladığınız kabı buzdolabına koyun. 

- Kaynar su: Kurutulmuş sebzeleri tüketmek için 1 bardak kurutulmuş sebzeyi a bardak kaynar suya boşaltın. 5-10 dakika bekletin. Tarifinize göre hazırlayın. Kurutulmuş meyveleri tüketmek için 1 bardak suyu ve 1 bardak kurutulmuş meyveyi bir tencereye koyun yumuşayana kadar bekletin.

- Pişirme: Garnitür veya meyve hoşafı yapmak için ne kadar yiyecek koyuyorsanız o kadar da su ekleyin. Sufle, kek ve ekmeklerde kullanılacak yiyecekler için kullanacağınız kurutulmuş meyvenin üçte ikisi oranında su kullanın. Kurutulmuş meyveleri, içinde su kaynamakta olan sos tavasına koyun. Önce yüksek ateşte sonra kısık ateşte 1-15 dakika ya da yumuşayıncaya kadar pişirin. 

 

Sıkça sorulan sorular

Tepsilerimin bir yanı diğer yanından daha önce kuruyor gibi. Ne yapmalıyım?

Kurutucunuzun bir tarafı diğer tarafından daha hızlı kurutuyor demektir. Kurutma sürenizin yarısı dolduktan sonra tepsileri çevirmeniz gerekebilir. Bu yöntem kurutma işlemini hızlandırdığı gibi elektrik tüketimini de azaltacaktır.

 

Elma ve armutlar kurutma süresince çürük görünümlü kahverengiye dönüştü. Bu yiyecekleri tüketmek sağlıklı mı?

Evet. Kahverengiye dönen yiyecekleri yemek güvenlidir. Bir çok meyve kurutma işlemi boyunca oksitlenebilir. Dilimlenmiş meyve uzun süre havayla temas ettiğinde oksitlenme oluşur.  Ön hazırlık yöntemleri ile oksitlenme oranını azaltabilirsiniz.

 

Meyve pestillerimin uç kısımların neden orta kısmından daha kalın oluyor?

Meyve pestillerinde, tepsiye döktüğünüz karışımın uç kısımları orta kısımlarında daha çabuk kurur. Eğer uç kısımlar orta kısımla aynı kalınlıkta olursa, daha erken kurumaya ve gevrekleşmeye meyillidir.

 

Meyve pestillerim çok ince ve gevrek. Marketlerdeki pestiller gibi olması için ne yapmam gerekir?

Çilek gibi taze, sulu meyveleri, hazır pestiller gibi kalın ve sakız kıvamında kurutulmayacak kadar akışkan olabilir. Bu gibi meyveleri püre haline getirirken muz eklerseniz püreniz daha yoğun ve pestilinizde buna bağlı olarak daha kalın olacaktır. Her tepsiye bir kase püre dökün ve dağıtın. Köşelerin orta kısımdan biraz daha kalın olmasına dikkat edin.

 

Kuruttuğum sebzelerimi öğütüp ne için kullanabilirim?

Toz haline getirilen soğan ve sarımsak et ve sosların vazgeçilmezleridir.  Domates tozu, domates sosunda, eriştede, ketçapta veya çorbalarda tekrar kullanılabilir. Öğütülmüş sebzelerin yapılışı da çok kolaydır. Bir blender veya mutfak robotu fazlasıyla işinize yarayacaktır. Kurutulmuş sebzelerinizi basitçe blenderden geçirin. Cam saklama kaplarında veya kutularda saklayın.

 

Henüz kurumayan yiyecekler için daha iyi sirkülasyon olması ve kurumuş olanların aşırı kurumalarını engellemek açısından, tepsideki erken kuruyan yiyecekleri almalı mıyız?

Elbette. Yiyecekler kurudukça, tepsiden alın ve paketleyin. Kalanların iyice kurumasını bekleyin. Eğer yiyeceklerinizi eşit ölçüde dilimlediyseniz ve kurutma işlemenin yarısında tepsiyi çevirdiyseniz tüm yiyecekler aynı zamanda kuruyacaktır.


Güvenlik İpuçları

Almak istediğiniz ürünün size teslim edilmesini garanti altına almak için, ilan sahiplerinden ilanlarını "Güvenli Alışveriş" sistemi ile vermelerini talep edebilirsiniz. Detaylı ipuçları