Google’dan Eğitim Odaklı Yeni Uygulama

9 Mayıs 2020
Google’dan Eğitim Odaklı Yeni Uygulama

GoogleCorona virüsü sebebiyle çocuklarıyla daha fazla vakit geçiren ebeveynler için yeni bir uygulama hamlesi yaptı. 5 yaş ve daha üstü çocuklar için hem eğitici hem de eğlendirici bir uygulama olan Read Along by Google: A fun Reading erken erişime açıldı. Ücretsiz olarak sunulan uygulama çocukların çevrim içi olarak geçirilen vaktini daha verimli hale getirmek için düşünülmüş bir uygulama.

google

 

Google’ın Yeni Uygulaması: A fun Reading

Google geçenlerde öğretmenlerden onaylı uygulamaların listelendiği bir mobil uygulama sıralaması ile karşımıza çıkmıştı. Bu hamlenin ardından yeni Google uygulaması ile karşımıza çıkan şirket eğitim odaklı uygulamalarına bir yenisini daha ekledi.

Read Along by Google: A fun Reading adlı uygulama daha önce Hindistan’da Bolo adıyla piyasaya sürülmüştü. Orada beklenilen başarıyı yakalayan uygulama bunun ardından 180 ülke ve toplamda 9 dilde olmak üzere genişletildi.

 

google

 

Uygulamanın çalışma prensibi ise Google’ın yapay zeka sistemine dayanıyor. Diya adlı sanal karakter sayesinde uygulama açıkken çocuklar bazı kelimeler söylüyor ve bu asistan söylenilen kelimeleri analiz ediyor. Çocukların kelime dağarcığını geliştirmesi adına oldukça öğretici olan bu mobil uygulama için eğiticilik ön plana çıkıyor.

Yeni Google uygulaması için yorumda bulanan Google mühendisi Zohair Hyder bir blog yazısında,”Diya adlı sanal karakter çocukların kelimeler ile mücadele edip etmediğini veya başarıyla okuyup okuyamadığını tespit ederek, metin ve konuşma odaklı bir teknoloji ile tanımlama yapabiliyor ”diyor.

Uygulamanın en önemli detayı ise şüphesiz ücretsiz olması ve uygulama içinde de herhangi bir satın alma işleminin yapılmayacak olması. Uygulamanın yerleşik özelliklerinden birisi de birden fazla çocuk için oluşturulabilen profiller. Bu profiller dünyanın her yerindeki çocuklardan toplanıyor ve daha fazla çocuğa hitap etmesi amacıyla ayarlanabiliyor.

Uygulamayı incelemek ya da indirmek isterseniz şu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

Haber Yorumları