Mac Dizüstü bilgisayarınızı yapabileceğinizi bilmediğiniz 10 şey

10 Mayıs 2020
Mac Dizüstü bilgisayarınızı yapabileceğinizi bilmediğiniz 10 şey

Mac dünyasında yeni olun ya da yıllardır hevesli bir kullanıcı olun, birçok insanın bilmediği pek çok küçük hile ve kısayol var , bu cihazlarla deneyiminizi daha verimli hale getirebilir. Ve çoğu insan koronavirüs kilitlenmeleri ve karantinalar nedeniyle içeride sıkıştığına göre, sanal hayatınızı kolaylaştıran birkaç yeni şey öğrenmek için daha iyi bir zaman ?

Çalıştırdığınız eğer önemli değil MacOS Catalina veya işletim sistemi (gerçi ama sen bir önceki sürümünü Catalina indirmek için bir takım nedenlerden ) – hala organize kalmak ve daha almak için bu basit şeylerin hepsini yapabilir senin üzerinde yapılan MacBook Pro , MacBook Air , iMac veya Mac Pro .

Mac’inizin yapabileceğini bilmediğiniz şeyler için 10 ipucu ve püf noktası. Ayrıca Mac’in bilmediğiniz en iyi gizli özelliklerinden bazılarını ve bir cihazı paylaşıyorsanız Mac’inizde nasıl yeni bir kullanıcı kuracağınızı kontrol etmelisiniz.

1. Masaüstü klasörlerinizi emojiye dönüştürün

Her bir klasörü istediğiniz emojiye dönüştürerek masaüstü klasör simgelerinizi ayırt etmeyi (ve daha eğlenceli) kolaylaştırın . Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1 . Dosya> Yeni klasör’ü tıklayarak masaüstünüzde bir klasör oluşturun .

2 . İstediğiniz emoji için Google Görsel araması yapın (örn. “Kalp emojisi” veya “yıldız emojisi”).

3 . İstediğiniz görüntüyü masaüstünüze sürükleyin.

4 . Görüntüyü Önizleme’de açmak için çift tıklayın.

5 . Görüntüyü saydam hale getirmek için, işaretleme simgesine basın (sihirli bir değnek gibi görünür), görüntünün arka planını tıklatarak etrafında hareketli bir anahat görünür ve Düzenle> Kes’i tıklatın .

6 . İşaretleme simgesini tekrar tıklayın ve emojinin etrafındaki bir kutuyu tıklayıp sürükleyin.

7 . Düzenle’yi tıklayın, tümünü seçin. Command + C tuşlarına basın .

8 . Masaüstünüzde oluşturduğunuz orijinal klasöre geri dönün ve sağ tıklayın.

9 . Bilgi Al’ı tıklayın .

10 . Açılan ekranda mavi klasör simgesini tıklayın ve Command + V tuşlarına basın . Emojinizin göründüğünü görmelisiniz.

 

2. Kilitlendiğinde şifrenizi atlayın ve sıfırlayın

Mac şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin – MacOS’ta Mac’inize tekrar giriş yapmanın iki yerleşik ve kolay yolu vardır .

Kurtarma Modu:

1 . Mac’inizi kapatın.

2 . Command + R tuşlarını basılı tutun ve ardından güç düğmesine basın. Ekranda Apple logosunun altında bir ilerleme çubuğu görünene kadar Command + R tuşlarını basılı tutun . Mac’iniz şimdi Kurtarma Modunda olacak.

3 . Menü çubuğunda, Yardımcı Programlar> Terminal’i tıklayın . Bir pencere açılacaktır. Bir kelime olarak tırnak işaretleri olmadan “resetpassword” yazın ve Return tuşuna basın.

4 . Terminal pencerelerini kapatın, Parola Sıfırlama Aracını bulacaksınız. Mac’inizdeki tüm kullanıcı hesaplarının bir listesini görürsünüz – hesabınızın şifresini sıfırlarsanız, diğer tüm kullanıcılar için de yeni bir hesap belirlemeniz gerekir.

Apple kimliginiz: 

1 . Birkaç kez yanlış kullanıcı şifresi girdikten sonra, Apple Kimliğinizle sıfırlamak isteyip istemediğiniz sorulabilir. Veya aynı işlemi çağırmak için şifre metin alanındaki soru işareti simgesine ve ardından varış simgesine tıklayabilirsiniz.

2 . Apple Kimliği e-posta adresinizi ve şifrenizi girin. Açılır bir uyarı, şifrelerinizi saklayan yeni bir anahtarlığın oluşturulacağını size bildirir. Tamam’ı tıklayın.

3 . Kullanıcı hesabınız için yeni bir şifre oluşturmak üzere istemlerin geri kalanını uygulayın.

 

3. Spotlight’ta hesaplamalar ve para birimi dönüştürme işlemleri yapın

Spotlight daha az kullanılan Mac özelliklerinden biridir – nasıl kullanılacağını bildiğinizde, bilgisayarınızı daha hızlı ve fare kullanmadan dolaşmak için kullanışlı bir araçtır. Örneğin, Spotlight’ı hesap makinesi olarak ve para birimini dönüştürmek için kullanabilirsiniz.

Spot Işığı açmak için menü çubuğunun sol üst köşesindeki büyüteç simgesini tıklayın veya klavyenizdeki Command + Boşluk çubuğu öğelerine dokunun . Hesap makinesi olarak kullanmak için, hesaplamak istediğiniz şeyi arama çubuğuna yazın (örneğin, “919 + 1246/2”) ve yanıt, kopyalayıp yapıştırabileceğiniz arama sonucu olarak görünecektir.

Spotlight’ı para birimi dönüştürücüsü olarak kullanmak için, dönüştürmek istediğiniz tutarı para birimi simgesiyle (örneğin, 100 TL veya 100 TL) yazın; arama sonuçları, Yahoo’dan alınan verilerle farklı para birimlerinde dönüşüm oranları getirir.

Daha fazla bilgi için: Spotlight bağımlısından 12 Mac arama ipucu

 

4. Önizleme veya Posta uygulamasında belgeleri imzalayın

İmzalamak için bir PDF e-postası aldıysanız, yazdırmak, imzalamak ve tekrar taramak için sıkıcı bir süreçten geçmeniz gerekmez – Mac’iniz, Önizleme’de doğrudan cihazınızda belge imzalamanıza izin verir veya Posta uygulaması.

Bunu, imzanızın taranmış bir kopyasını bir beyaz kağıda kaydetmek ve belirli bir belgeye görüntü olarak eklemek de dahil olmak üzere farklı uygulamalarda ve programlarda bir dizi farklı yolla yapabilirsiniz. Ancak, Posta uygulamasında çalışıyorsanız, yapmanız gerekenler:

1 . PDF’yi bir e-posta iletisine sürükleyin, PDF’nin üzerine gelin, sağ üstte aşağı ok bulunan düğmeyi tıklayın ve İşaretleme’yi tıklayın .

2 . Üstte imza gibi görünen kutuyu tıklayın.

3 . Click Trackpad dokunmatik alanda fare ile imzanızı veya tıkla Kamera beyaz kağıda imzanızı ve bilgisayarınızın web kamerası ile bunun bir fotoğraf çekin. Yeniden kullanmak için bir imza da kaydedebilirsiniz.

 

5. Klavyenizden emoji yazın

Emoji sadece telefonunuzdaki metinler için değildir. Neredeyse tüm web sayfalarında veya uygulamalarda (Google Dokümanlar ve Microsoft Word dahil) menü çubuğuna gidin ve Düzenle> Emoji ve Semboller’i tıklayın . Emoji içeren bir kutu görünür ve üzerinde çalıştığınız sayfaya istediğinizi ekleyebilirsiniz. Veya bir klavye kısayolu kullanabilirsiniz: Control + Command + Space.

 

6. Yeniden boyutlandırmadan iki uygulamayı yan yana görmek için Bölünmüş Görünüm’ü kullanın

Split View ile Mac’iniz, yeniden boyutlandırmak zorunda kalmadan ve diğer uygulamaların dikkatini dağıtmadan iki uygulamada yan yana çalışmanıza olanak tanır.

1 . In MacOS Catalina , bir pencerenin sol üst köşesine gidin ve üzerinde ya vurgulu senin fare veya tıklayın ve yeşil tam ekran düğmesini basılı tutun.

2 . Menüden Pencereyi Ekranın Soluna Döşe’yi veya Pencereyi Ekranın Sağına Döşe’yi seçin; pencere ekranın o tarafını dolduracaktır. MacOS’un önceki sürümlerinde (Bölünmüş Görünüm’ü kullanmak için OS X El Capitan veya daha yenisine ihtiyacınız vardır), yeşil tam ekran düğmesini tıklayın ve basılı tutun ve döşemek için pencereyi ekranın soluna veya sağına sürükleyin.

3 . Bölünmüş ekrandan çıkmak için klavyenizdeki Esc tuşuna basın.

Daha fazla bilgi edinin: Herkesin kullanması gereken 10 Mac uygulaması.

 

7. İstediğiniz her şey için bir klavye kısayolu oluşturun

Muhtemelen Apple’ın metni kopyalamak için Command + C ve yapıştırmak için Command + V gibi Mac klavye kısayollarını biliyorsunuzdur. Ancak istediğiniz herhangi bir menü seçeneğine erişmek için kendi kısayolunuzu da oluşturabilirsiniz.

1 . Git için Sistem Tercihleri> Klavye> Kısayollar> Uygulama Kısayolları ve tıklama + simgesini.

2 . İstediğiniz uygulamayı, menü komutunun adını ve seçtiğiniz klavye kısayolunu seçmenizi sağlayan bir kutu açılır.

3 . Bu işlemi tamamladıktan sonra, musluk ekleyin.

 

8.Ses ayarlamalarını daha ayrıntılı yapın

Bazen Mac’inizdeki her ses adımı arasındaki fark, düşündüğünüzden daha büyük olabilir ve müzik, video veya podcast’iniz tek bir dokunuşla çok sessizden çok yüksek seviyeye çıkar. Ses artışlarını küçültmek istiyorsanız, ses seviyesini artırma veya azaltma tuşuna basarken Option + yukarı ok tuşlarını basılı tutun . Bu, ses seviyesini daha ayrıntılı bir şekilde ayarlamanıza izin veren Ses kutusunu getirecektir.

 

9. Bir grup dosyayı aynı anda yeniden adlandırın

Mac’inizdeki bir grup dosyayı veya fotoğrafı ayrı ayrı yeniden adlandırmanız gerekmez. Bunun yerine, Finder’a gidin ve birini tıklatıp Shift tuşunu basılı tutup diğerlerini tıklatarak yeniden adlandırmak istediğiniz belge veya fotoğraf grubunu seçin. Sağ tıklayın ve X öğeyi yeniden adlandır yazan seçeneğe gidin . Veya bunları seçtikten sonra dişli çark simgesini ve oradan X öğelerini yeniden adlandır’ı tıklayın . Ardından, her fotoğraf için bir sayı ekleyebilir, metni değiştirebilir veya “Sarah’ın doğum günü partisi” gibi bir biçim uygulayabilirsiniz.

 

10. Menü çubuğunu gizleme veya özelleştirme

İhtiyacınız olmadığı sürece Mac’inizde Menü çubuğunu görmek istemiyor musunuz? Gidin Sistem Tercihleri> Genel ve tıklayın otomatik gizleme ve menü çubuğunu göstermek .

Menü çubuğunuzu korumak ve özelleştirmek istiyorsanız, Command tuşunu basılı tutarak simgeleri farklı yerlere sürükleyebilir veya hepsini birlikte kaldırabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için MacOS Catalina’nın Mac için iPad uygulamalarının burada nasıl olduğunu kontrol edin , ancak hikaye daha yeni başlıyor ve 2020’nin en iyi iPhone uygulamaları .

Haber Yorumları