Güvenli Alışveriş Sistemi

 

 

Ürün Alırken GeT Sistemi İle Güvenceniz Nasıldır?

Güvenli e-Ticaret (GeT) sistemi ile yaptığınız alışverişlerde paranız güvence altındadır, risk almazsınız. Satıcı belirlediği kargo süresi içerisinde takip edilebilir bir kargo bilgisini sisteme girmek zorundadır.

Ürün elinize ulaştıktan sonra, ürünü inceleyip onay verirseniz, yapmış olduğunuz ödeme Güvenli e-Ticaret (GeT) havuz hesabından satıcının hesabına aktarılır. Satıcının belirtmiş olduğu nitelikler dışında bir ürün elinize ulaşırsa, ürünü geri gönderir ve işlemi iptal ederek ödemenizi Güvenli e-Ticaret (GeT) havuz hesabından geri alabilirsiniz.

Kargo bilgisi girilen işlemlerde onay sürenizi aşmanız durumunda işlemler otomatik olarak onaylanır. Bu sebeple işlemlerinizi ve onay sürenizi takip ederek belirlenen süre içerisinde onay veya reddetme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

 

Peki ya Ürün Satarken GeT Sistemi İle Güvenceniz Nasıldır?

Güvenli e-Ticaret (GeT) ile yaptığınız alışverişlerde tahsilâtınız Üyelik Sözleşmesi hükümleri doğrultusunda güvence altındadır. Siz ürünü göndermeden önce alıcıdan ürünün bedeli tahsil edilir ve sanal mağaza havuz hesabında işlem onaylanıncaya kadar bekletilir.

Ürün alıcıya ulaşıp alıcının onay vermesinden ve Güvenli e-Ticaret (GeT) ile ilgili kural ve koşulların yerine getirilmesinden sonra ödemeniz; ürün bedelinden komisyon tutarı düşürülerek 3 iş günü içerisinde banka hesabınıza aktarılır. Tüm bu süreç içerisinde tahsilâtınız sanal mağaza güvencesinde olduğu için kafanız rahat eder. hem Alıcı hem Satıcı güvence altındadır. Güvenle ürün alıp satabilirsiniz.

 

GeT Hizmet Bedeli Nedir?

Güvenli e-Ticaret Hizmet Bedeli, satış işleminin başarı ile gerçekleşmesi durumunda, ürün satış fiyatınız üzerinden kesilen tutardır. Bu tutara KDV ve banka kesintileri dahildir ve ürününüzün tek çekim ya da kaç taksitle satıldığına göre değişmez.

Güvenli e-Ticaret Hizmet Bedeli, ilanlarabak.com üyelik tipinize veya ürününüzün satışa sunulacağı kategoriye göre değişiklik göstermez! Hizmet Bedeli oranlarımız tüm kategoriler için tanıtım amaçlı sadece %6 dır.

 

Satılan Ürünün İptal ve İade Süreci Nasıl İşliyor?

Güvenli e-Ticaret ile sattığınız ürünlerde, alıcı kargoyu teslim aldıktan sonra ürünü iade etme hakkına sahiptir. Alıcı, ürünü GeT süreçleri kapsamında iptal edebileceği gibi, yasal mevzuatla belirtilen cayma hakkını da kullanabilir.

GeT süreçleri kapsamında yapılan iadelerde alıcı ürünü “kargo ücretini satıcı öder” şeklinde kargoya verdikten sonra ürünün tutarı Güvenli Hesap'tan alıcıya iade edilir.

Cayma hakkının kullanımından kaynaklanan masraflar satıcıya aittir. Satıcının iade için belirttiği taşıyıcı (kargo firması) aracılığıyla ürünün geri gönderilmesi halinde, alıcı iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. Satıcının ön bilgilendirmede iade için herhangi bir taşıyıcıyı (kargo firmasını) belirtmediği durumda ise, alıcıdan iade masrafına ilişkin herhangi bir bedel talep edilemez. İade için ön bilgilendirmede belirtilen taşıyıcının (kargo firmasının), aıcının bulunduğu yerde şubesinin olmaması durumunda; satıcı, ilave hiçbir masraf talep etmeksizin iade edilmek istenen malın alıcıdan alınmasını sağlamakla yükümlüdür.

Cayma hakkını kullanan alıcılar için ise ürün bedeli satıcı hesabına aktarılır ve iade talebi alıcı tarafından doğrudan satıcıya iletilir. Bu durumda ürün bedelinin iadesi ve malın geri alınması işlemleri satıcı tarafından gerçekleştirilir.

İptal ve iade süreçlerini aşağıda bulabilirsiniz:
Not: "Kargoya verme" kullanıcının ürünü kargoya verip kargo bilgilerini sisteme işlemesi durumunu açıklamaktadır.
 

Geçerli sürede kargo bilgisi girmezseniz ne olur?

İlanda belirtilen süre içinde takip edilebilir bir kargo bilgisi girmelisiniz. Alıcıların ürünlerini takip etme hakları bulunmaktadır. Belirlediğiniz kargoya veriliş süresi içinde kargo bilgisini sisteme girmemeniz durumunda, bilgileri girebilmeniz için 24 saat ek süre tanınacaktır. Verilen ek süre içinde de kargo bilgisi girmemeniz halinde işlem sistem tarafından otomatik olarak iptal edilecek ve ödeme alıcıya geri aktarılacaktır. 
Çalıştığınız kargo firmasından mutlaka internet üzerinden takip edilebilir takip numaranızı istemenizi ve kargo numaranızı sistemimize eksiksiz kayıt edilmelidir.

Ürün elinizde değilse?
Elinizde/stokta olmayan ürünleri satışa çıkarmamanız gerekmektedir. Elinizde olmayan bir ürünü satışa çıkarmanız ve satın alınması halinde gönderim yapmamanız durumunda satış iptal edilebilir. Elinizde olmayan bir ürünü satışa çıkarmanızın tespiti sonucu size yapılan ilk uyarı sonrasında durumun tekrarı halinde ise ilanlarabak.com üyeliğiniz kara listeye alınabilecek ve/veya sistemi kullanımınız engellenebilecektir. 

Alıcının ürünü beğenmemesi durumunda ne olur?

Herhangi bir işlem yapmazsanız, ürünün tutarı otomatik olarak satıcıya aktarılacaktır. Bu süre içinde kargo elinize ulaşmazsa, otomatik para aktarımını engellemek için onayı erteleyebilirsiniz. Alıcı, satıcı kargo bilgisi girdikten sonra 4 iş günü içinde ürünü GeT kapsamında iade edebilecek veya Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik hükümleri doğrultusunda cayma hakkını kullanabilecektir. Cayma hakkı kullanımında Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik ve aranızdaki mesafeli satış sözleşmesi kurallarınca tarafınıza iade edilen ürüne ilişkin kargo ücretinin ödemesi tarafınıza (Satıcıya) aittir. Cayma hakkının kullanılması halinde ayrıca ürün bedelini (ilanda belirtilen bedel) on gün içerisinde alıcıya iade etmek zorundasınız. 

İade sonucu tarafıma gelen kargoyu almazsam ve/veya kargo ücretini ödemeyi kabul etmezsem ne olur?
Mesafeli satış sözleşmesi kuralları gereği tarafınıza gelen ürünü teslim alma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Bu şekilde ürün teslim almamaya devam etmeniz halinde ilanlarabak.com üyeliğinizi geçici olarak durdurabilir veya tamamen sonlandırabilir. 

Alıcı ürünü beğenmedi ama bana eksik / bozuk yolladı. Ben ne yapacağım?
ilanlarabak.com, ürünler ve ilanlar konusunda sadece yer sağlayıcı hizmeti vermekte olup ürünlerin içeriğini bilmemektedir. Ürünün bozuk gönderildiği veya bozuk geldiği yönünde bir karar verememektedir.

Hasarsız olarak gönderim yaptığınız ürününüze zarar verilerek geri gönderim yapıldıysa konuyla ilgili olarak size gelen ürünle ilgili olarak alıcı hakkında yasal yollara başvurabilirsiniz. Bu doğrultuda öncelikle ürün gönderirken paketleme işlemini kargo görevlisinin yayında gerçekleştirmeniz ve ürünün genel görünüşü hakkında kargo görevlisine ürünü gönderirken bir tutanak tutturmanızı öneririz. Aynı şekilde tarafınıza gelen ürünü de kargo görevlisinin yayında tutanak tutturarak açabilirsiniz. Ürününüzle ilgili olarak bu şekilde oluşabilecek bir durumda elinizdeki belgeleri yasal bir işlem başlatmak için kullanabilirsiniz. 

Mesafeli satış sözleşmesini kabul etmiyorum? Böyle bir hakkım var mı?
Tüketici mevzuatı gereğince İnternet üzerinden yapılan tüm alışverişlerde satıcıların mesafeli satış sözleşmesi kurallarına uyması zorunluluğu bulunmaktadır. Tüketici mevzuatı gereğince bu sözleşme tarafınıza iletilmiştir. Sözleşmeye aykırı işlem yapmanız halinde Tüketicilerin hakkınızda yasal yollara başvurma hakları doğmakta olup, mesafeli satış sözleşmesini kabul etmemeniz halinde ilanlarabak.com üzerinden alışveriş işlemi yapmanız mümkün değildir. 

Alıcıya farklı ürün gönderdim.
Alıcının isteği dışında bir ürün gönderimi yapmanız halinde alıcının ürünü iade etme hakkı bulunmaktadır. Farklı ürün gönderim işlemini yenilemeniz ve işlemleriniz hakkında şikâyetlerin artması halinde üyeliğiniz sistemimizde kara listeye alınabilecektir. 

Param ne zaman hesabıma yatar?
Alıcının ürüne onay vermesinin ardından en geç 3 iş günü içerisinde ödemeniz hesabınıza aktarılır. Hafta sonları ve resmi tatillerde verilen onaylarda ödemeler ilk iş günü itibariyle hesabınıza aktarılır. 

Ödememi hesabımda göremiyorum. Ödemem ne zaman hesabımda görüntülenir?
Ödemenizin aktarıldığına ilişkin mesajın ardından ödemeniz birkaç saat içerisinde hesabınızda görüntülenir. Ödemeniz hesabınızda görüntülenmiyor ise öncelikle sistemde kayıt ettiğiniz IBAN bilgilerinizi kontrol etmenizi rica ederiz. IBAN hesabınızın, adres bilgilerinizdeki  Ad-Soyad ya da Firma Adı bilgilerine ait olması gerekmektedir. IBAN hesabınız hatalı ise öncelikle gönderim yaptığımız bankadan tarafınıza göndermiş olduğumuz meblağın bize geri dönmesi beklenir. Bankadan tarafımıza meblağın aktarılması sonrasında, yeni kayıt ettiğiniz IBAN hesabınıza aktarım gerçekleştirilir. 

Alıcı hangi ürünleri iade edemez?
Alıcının özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda ve alıcı tarafından ambalajı açılmış olan ses veya görüntü kayıtları, yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemelerinde alıcı cayma hakkını kullanamaz. Ayrıca alıcı, niteliği itibariyle iade edilemeyecek, hızla bozulma veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallar söz konusu olduğunda cayma hakkını kullanamaz. 

Kargo ücreti çok yüksek tutuyor. Ne yapmalıyım?
“Kargo ücretini Alıcı öder” olarak sisteme girilen ilanlardaki bir ürünün kargo gönderim ücreti gönderimde bulunacağınız üründen daha yüksek çıkabilecekse bu durumu alıcıya bildirmeniz kargodan doğacak iptalleri engelleyebilecektir.
Çok yüksek çıkabilecek kargolama maliyeti için öncelikle alıcı ile iletişime geçerek karşılıklı anlaşma yoluna gitmek alışverişinizdeki başarıyı yükseltecektir.
Ürünün kendi bedelinden daha yüksek ücretli bir kargo gönderim ücreti olduğunu bildiğiniz halde ürünü alıcıya bu durumu haber vermeden göndermeniz kötü niyet olarak algılanacaktır. 

ilanlarabak.com ile hem Alıcı hem Satıcı güvence altındadır. İster 2.el ister sıfır ürünlerinizi güvenle alıp satabilirsiniz. Ürünlerinizin fatura ve mali sorumlulukları ayrıca Garanti ve Servis hizmetleri satıcıya aittir, ilanlarabak.com sizlere sadece güvenli bir alışveriş sistemi sunarak aracılık hizmeti sunmaktadır. Üyelerimiz ürün satarken bu sorumlulukları kabul etmiş sayılırlar.